Quanxi WES Test

בדיקת ריצוף גנטי מלא

להתאמת טיפול לחולי סרטן

בקרוב תושק על ידי קבוצת AID Genomics בדיקת ה- Quanxi WES Test

הבדיקה תפיק פרופיל מולקולרי מדויק ומקיף לסרטן (עם גידול מוצק או המטולוגי) של החולה, ותספק לאונקולוגים תובנות חסרות תקדים לגבי חתימתו המולקולרית של הסרטן של כל חולה במטרה להצביע על אסטרטגיות טיפול בהתאמה אישית. אסטרטגיות הטיפול מכילות טיפול תרופתי ממוקד (ביולוגי), כימותרפיה ואימונותרפיה.

ה-Quanxi WES Test מבצעת ריצוף אקסום מלא של 688 גנים הקשורים ביותר לסרטן, וריצוף אקסום חלקי של אקסונים מ-20,000 גנים נוספים. שיטת הריצוף נקראת ריצוף אקסום מלא (WES) והיא מבוצעת באמצעות מערכות ריצוף-הדור-הבא (NGS). יחד עם ריצוף ואפיון ה-DNA של הגנים, הבדיקה גם מרצפת את ה-RNA, על מנת לזהות שינויים שלעתים אינם ניתנים לגילוי ברמת ה-DNA (איחוי גנים הנפוץ בסרקומה ומחלות  המטולוגיות) וגם לאמת את המשמעות הקלינית של שינויים שנצפו ב-DNA הסרטני. הנתונים שמתקבלים מהריצוף מנותחים ומפורשים באמצעות אנליזה מתקדמת המשתמשת גם בבינה מלאכותית, והתוצאות מוצגות בדוח ברור ומפורט.  

רפואה מותאמת אישית בסרטן


רפואה מותאמת אישית בסרטן היא גישת טיפול שמאפשרת לרופאים לבחור טיפולים שיש להם את הסיכוי הגבוה ביותר לעזור למטופל, וזאת על פי הגנטיקה המסוימת של הגידול הספציפי. הגישה לא רק שוקלת את היעילות של טיפולים אופציונליים, הטיפולית, אבל גם מונעות סיבוכים צפויים על ידי זיהוי של נטיה או חולשה תפקודית של החולה. לפני כניסתה של הרפואה המותאמת אישית, מרבית האנשים עם סוג ושלב מסוים של סרטן קיבלו את אותו טיפול. אולם, אנשים שונים הגיבו בצורה שונה לטיפולים, ועד לאחרונה לרופאים לא היה כלי לבדל את המגיבים מראש. מדענים החלו למצוא הבדלים גנטיים באנשים ובגידולים סרטניים, והבינו ששינויים גנטיים וגנומיים, כגון מוטציות, הם הגורם שמניע סרטן להתפתח, לגדול ולהתפשט. תובנה זו הייתה אחת מהגורמים שהאיצו את התפתחות התרופות הביולוגיות, שמהן רבות הוגדרו מראש לגורם מניע סרטן שניתן למדידה (COMPANION TESTING). כך נוצרה הרפואה המותאמת אישית בסרטן. למרות שרפואת הסרטן עדיין מבוססת ברובה על שילוב של טיפולים, כולל ניתוח, כימותרפיה, הקרנות, ואימונותרפיה, בדיקות גנטיות של תאים סרטניים ותאים תקינים מסייעות היום לרופאים להתאים את הטיפול להרכב הייחודי של גידולים. כך למשל, טיפולים המגייסים את המערכת החיסונית להילחם בסרטן, מבוססים על מדידות שרק בדיקה גנומית מקיפה יכולה לבצע. טיפולים כאלו, במקרה של נשאי אותה תכונה, ינתנו לפני כימותרפיה והקרנות, ובאם החולה מגיב, יחסכו ממנו/ממנה נזק אפשרי מטיפול שמקובל למחלות אלו. עומס מוטציות (TMB -Tumor Mutational Burden) ואי יציבות גנומית (MSI – Microsatellite Instability) יכולים לנבא האם החולה יגיב לאימונותרפיה. גידולים עם עומס מוטציות (TMB) גבוהו/או עם מדד MSI גבוה עשויים להגיב ביתר יעילות לאימונותרפיה. היכולת למדוד TMB ו-MSI מסייעת לרופאים לאבחן את בנק המטרות של המערכת החיסונית, וזה עשוי להתברר כמציל חיים עבור חלק מהחולים. עומס הניאואנטגן (TNB – Tumor Neoantigen Burden) יכול להיות סממן ביולוגי באימונותרפיה נגד סרטן ולספק תמריץ להתפתחות של גישות טיפוליות חדשות המשפרות באופן סלקטיבי את תגובת תאי ה-T נגד סוג זה של אנטיגנים. ובנוסף, טיפולים ממוקדים או מכווני מטרה, המותאמים באופן מדויק יותר לגידול הספציפי, עשויים להיות יעילים יותר ולגרום לפחות תופעות לוואי, בהשוואה לטיפולים הסטנדרטיים. עם זאת, טיפולים אלה אינם מתאימים לכולם, ולכן יש צורך בבדיקה גנומית מקיפה אישית כדי לבדוק התאמה לגידול הספציפי. כמו כן, כשל מדיד במנגנוני תיקון DNA מהווה עקב אכילס לכמותרפיות שגורמות לנזק ב-DNA מאותו סוג, ולתא הסרטני אין את המנגנון להישרד תחת התרופה. במקרים בהם התרופה מיועדת לחולים שנולדו עם נטיה לסרטן, עקב כשל מולד באחד הגרסאות של גן מתקן DNA (מהאב או מהאם, כגון הגנים BRCA) חשוב לבחון את תפקוד הגרסה מההורה השני. אובדן הטרוזיגוטיות (LOH – Loss of Heterozygosity) מתייחס לסוג מסוים של מוטציה גנטית שבמהלכה יש אובדן של עותק רגיל אחד של גן או קבוצת גנים. במקרים מסוימים, אובדן הטרוזיגוטיות יכול לתרום להתפתחות סרטן והפחתה בסיכויי ההישרדות. אבל לאותם חולים שה-LOH אירע בגן מתקן ה-DNA, זהו סמן מובהק לסיכוי שהסרטן יגיב לטיפול הביולוגי שמונחה למקרים עם אותו כשל בתיקון דנא (כגון מעכבי PARP).
מדוע מבצעים בדיקה גנומית מקיפה?


התאמת טיפול מדויקת יותר: בדיקה גנומית מקיפה עשויה לזהות אילו מטופלים מתאימים לטיפול ממוקד או לאפשרויות טיפול חדשות, גם בסרטן מתקדם או בסרטן מורכב. השתתפות במחקרים קליניים: ישנם מקרים שבהם למטופל לא נותרו אפשרויות טיפול זמינות, ותרופות מחקר עשויות להיות אפשרות טיפול יחידה. בדיקה גנומית מקיפה עשויה לאתר מוטציות שמתאימות לתרופות מחקר, ולעדכן את המטופל האם הוא מתאים למחקר קליני רלוונטי. הימנעות מטיפולים שאינם מתאימים: במקרים מסויימים, בדיקה גנומית מקיפה יכולה לאתר רגישות מולדת לתרופות מסוימות, ולחסוך מהרופא והחולה את הטיפול ובתופעות לואי בלתי רצויות, ולפעמים מסכנות חיים. כמו כן, הבדיקה נותנת תובנות לגבי טיפולים אליהם הסרטן עשוי להיות עמיד, ובכך להימנע מתרופות לא יעילות המובילות לאובדן זמן יקר ותגובות שליליות לתרופות.
למי הבדיקה מתאימה?


הבדיקה מיועדת למטופלים עם גידולים סולידיים שמעוניינים לדעת האם הם מתאימים לטיפול ביולוגי או אימונותרפי, ולמטופלים עם גידולים המטולוגיים שמעוניינים לדעת האם קיימות חלופות טיפול המתאימות לגידול הספציפי שלהם.
מהם סוגי הסרטן שנבחנים?


גידולים מוצקים: סוגי הסרטן שניתן לבדוק כוללים, בין היתר, סרטן שד, שחלות, מעי, ערמונית, ריאות, שלפוחית השתן, רחם, עור (מלנומה), לבלב, מוח, כליה, וושט, וקיבה. סרקומות: סוגי הסרטן שניתן לבדוק כוללים, בין היתר, לוקמיה (leukemia) כרונית או אקוטית (AML/ALL, CML), לימפומה (lymphoma), ומיאלומה (myeloma).
מה נדרש לביצוע הבדיקה?


הבדיקה מתבצעת על דגימה זעירה שנלקחת מהגידול באמצעות ביופסיה, ו/או דגימת מח עצם, ו/או דגימת דם ו/או דגימת רוק – בהתאם לסוג הסרטן שיש לחולה.
מהו ריצוף אקסום מלא (WES – Whole Exome Sequencing)?


הדוגמה המרכזית של הביולוגיה המולקולרית מתארת את זרימת המידע הגנטי בתאים, מ-DNA ל-RNA, ומ-RNA ל-חלבון. לכל בני האדם יש בערך 20,000 גנים בכמעט כל תא בגוף; עותק אחד יורשים מהאם והשני מהאב. הגנים הם תוכניות (או הוראות) השולטים בכל מה שקורה בגוף האדם, כולל התפתחות, גדילה ובריאות. הגנים שלנו מורכבים מדנ"א ומאורגנים לאקסונים ואינטרונים. האקסונים הם אזורי הקידוד של הגן. הם מכילים את המידע המשמש לייצור חלבונים הנדרשים לצמיחה רגילה, להתפתחות ולתפקוד איברים. האינטרונים הם האזורים הלא מקודדים של הגן ולעיתים קרובות מכילים מידע חשוב על שלב ההתפתחות (לדוגמה בשלב ההיריון או בשלב הבגרות) והיכן בגוף (לדוגמה בלב או במוח) הגן צריך לפעול. האקסונים מהווים חלק קטן מאוד מכלל המידע הגנטי שלנו, בערך כ-2%, והאקסונים לבדם ידועים כהאקסום. רוב הפגמים המורשים הגורמים למחלות נמצאים באקסום. לכל בן אדם יש כמה הבדלים באקסום שלו בהשוואה לאקסום של אדם אחר - זה גורם לייחודיות של כל אחד. לפעמים יש שינויים גנטיים שגורמים לגנים להפסיק לפעול או לפעול אחרת מהצפוי. שינויים גנטיים אלה יכולים לגרום למחלה גנטית. רוב הוריאנטים (פגמים או שינויים בדנ"א, הנקרא גם מוטציות) שתועדו כיצד הם גורמים למחלות, כולל סרטן, נמצאים באקסום. WES הינה בדיקה שבוחנת בבת אחד את כל המידע הגנטי הכלול בכל 20,000 הגנים בגוף האדם, וב-180,000 האקסונים שלהם. זה שונה מבדיקות גנטיות אחרות שעשויות להסתכל רק על גן אחד (או קומץ של גנים) בכל פעם. 85% מהפגמים הידועים נבחנים בבדיקת WES, ובאמצעותה ניתן לזהות מעל 4,000 מחלות מונוגניות. ה-WES מתבצעת באמצעות טכנולוגיה מיוחדת הנקראת NGS, ריצוף הדור הבא. מפיקים דנ"א ורנ"א מהדגימות שניתנו על ידי הנבדק. לאחר מכן משווים את ריצוף הדנ"א/רנ"א של הנבדק לרצף של דנ"א/רנ"א תקין מדגימת התייחסות, במטרה למצוא הבדלים בין הדנ"א/רנ"א של הנבדק לבין הדנ"א/רנ"א התקין. אם יש הבדלים, הנתונים מנותחים ומפורשים וסיכום התוצאות מוצג בדוח בדיקה מקיף.
מהי ריצוף הדור הבא (NGS)?


ריצוף הדור הבא (NGS – Next Generation Sequencing) של DNA ו-RNA הינו הטכנולוגיה העדכנית ביותר בתחום האבחון המולקולרי. טכנולוגיית NGS מאפשרת ריצוף בו-זמני של מיליוני מולקולות RNA/DNA ועל ידי כך הרחיבה את ההבנה של ביולוגיית הסרטן. בעשור האחרון טכנולוגיית ה- NGS הביאה תקווה למטופלים רבים על ידי אפיון שינויים גנומיים ב-RNA/DNA של הגידולים הסרטניים, ומאפשרת זיהוי סמנים ביולוגיים המהווים מטרה לשיטות טיפוליות.
האם חייבים לקבל יעוץ רפואי?


כן, רק רופא יכול להזמין את הבדיקה. חברת AID Genomics עומדת על כך שייעוץ והדרכה רפואית מוסמכת יינתנו תמיד לפני ביצוע הבדיקה ושבוחנים את התוצאות.
תוך כמה זמן מקבלים את התוצאות הבדיקה?


בדרך כלל התוצאות יהיו זמינות תוך 15 ימי עבודה מקבלת הדגימות ההכרחיות על ידי AID Genomics.

היקף הבדיקה Quanxi WES Test

 • מרצפים את כל האקסום המקודד של 688 גנים הקשורים לסרטן ו-20,000 אקסונים מגנים נוספים, כך שמקבלים את הכיסוי הגנומי הרחב ביותר לצורך האנאליזה והפיענוח.

 • מרצפים גם את ה-DNA וגם את RNA של החולה.

 • בוחנים את השינויים הנצפים בבדיקה במטרה לזהות טיפולים יעילים נגד אותו מקרה.

 • מודדים את:

  • עומס מוטציות  (TMB -Tumor Mutational Burden)

  • אי יציבות גנומית  (MSI – Microsatellite Instability)

  • עומס הניאואנטגן (TNB – Tumor Neoantigen Burden)

  • איחוי גנים

  • תבנית הדירה של השינויים (כגון C→T)

  • מספר המושבות התאים הממאירים בריקמת הגידול (CLONALITY)

  • שינויים במספר העותקים של גנים (AMPLIFICATIONS AND DELETIONS)

  • אובדן הטרוזיגוטיות (LOH – Loss of Heterozygosity)

דוח הבדיקה של Quanxi WES Test 

בסיום הבדיקה הרופא מקבל דוח מקיף למטופל שמדגיש ממצאים עיקריים, הכוללים אפשרויות טיפול ישימות שניתן לתרגם מיידית לטיפול מותאם אישית לחולה.

הדוח מכיל אפשרויות טיפול רלוונטיות הכוללות טיפול תרופתי ממוקד, כימותרפיה ואימונותרפיה.

בנוסף מזהים התאמות לניסויים קליניים. 

קבוצת הדיאגנוסיטקה הרפואית מהמובילות בעולם AID Genomics נכנסה לשוק הישראלי ומציעה מגוון רחב של בדיקות דיאגנוסטיקה גנטיות וגנומיות לכלל האוכלוסייה. הבדיקות שמשיקה הקבוצה מבוססות על מכשירי ריצוף מתקדמים, בינה מלאכותיות, רובוטיקה ושיתופי פעולה נרחבים עם מוסדות האקדמיים והחברות המובילות בעולם, כגון אוניברסיטת טוקיו ביפן, אוניברסיטת סין בהונג קונג, קרן מילקן למלחמה בסרטן, קבוצת פוג'יטסו יפן וקבוצת BGI העולמית.

 

בשנים האחרונות התמקדה הקבוצה בפיתוח ורכישה של טכנולוגיות בתחום רפואה מותאמת אישית. נכון להיום, לקבוצה למעלה מ 70- פטנטים רשומים, שנרשמו לאורך  10 שנים, המיועדים לאבחון של מחלות בשלבים השונים שלהן. בנוסף, עקב שותפות אסטרטגית שנרקמה בשנה האחרונה בין AID Genomics לבין קבוצת BGI העולמית (אחת ממחברות הגנומיקה המובילות בעולם) הרחיבה AID Genomics את סל הבדיקות וכיום מציעה ללקוחותיה ברחבי העולם בדיקות גנטיות בתחומים שונים כגון בדיקה טרום לידתית לא פולשנית לנשים בהריון (מסוג NIPT),  וכן בדיקות ריצוף גנטי מלא (מסוגWES – Whole Exome Sequencing). 

 

בקרוב AID Genomics תשיק בדיקה, ה-Quanxi WES Test,  המאפשרת אפיון הפרופיל הגנומי של גידולים סרטניים על ידי אבחון המוטציות הסרטניות בביופסיות מוצקות ונוזליות. על ידי ריצוף כל האקסום ושימוש בבינה מלאכותית בניתוח התוצאות עבור  צוות האנליזה, מונגשים נתונים ומידע אודות דרכי טיפול חדשניות ומצילות חיים לצוות הרפואי המטפל, כגון אימונותרפיה וטיפולים ביולוגיים, המאפשרים להגדיל משמעותית את יכולת ההחלמה של החולה.

חברת הדיאגנוסטיקה הרפואית

AID GENOMICS

מציעה לשוק הישראלי מגוון רחב של בדיקות דיאגנוסטיקה גנטיות וגנומיות לכלל האוכלוסיה.

הערה חשובה : בדיקת ה-Quanxi WES Test נמצאת בשלבי פיתוח אחרונים ולכן ניתן שיהיו שינויים באפיון ובמפרט של הבדיקה כפי שהיא מתוארת לעיל.

לפרטים נוספים והתייעצות 

aid w.pngזכויות יוצרים © 2020 AID Genomics Ltd